poniedziałek, 17 stycznia 2011

Zawory Pneumatyczne sterujące ciśnieniem



Kiedy dobrze poznamy elementy jakie składają się na sterowanie pneumatyczne sama pneumatyka nie będzie już dla nas taką czarną magią.
Zacznijmy na początku od zaworów sterujących ciśnieniem ich podział . Otóż dzielą się one na wzniosowe i suwakowe. Czym różnią się od siebie te dwa i jakie jest ich zastosowanie.
Otóż zawór wzniosowy charakteryzuje się niewielkimi średnicami przelotu ale za to przy bardzo dużych ciśnieniach. Kiedy przypatrzymy się znowu zaworom suwakowym musimy wiedzieć ,że ich główna cechą charakteryzującą jest odpowiednia konstrukcja która umożliwia spełnienie każdej wymaganej w układzie funkcji sterowania ciśnieniem. Istnieją jednak także inne klasyfikacje zaworów ,chociażby podział ze względu na wykonywana pracę. I znowu zawory podzielić możemy na zawory bezpieczeństwa które pilnują by ciśnienie maksymalne w układzie nie wzrosło oraz zawór przepływowy. 
Kiedy wspomnieliśmy już o podziale zaworów warto jeszcze wspomnieć o podziale na zawory redukcyjne proporcjonalne jak i różnicowe. Oczywiście istnieją jeszcze podziały ze względu na wygląd zaworu jak choćby zawory stożkowe oraz kulkowe o rożnej charakterystyce i rożnym stopniu zużycia.

Automatyka przemysłowa – zastosowanie pneumatyki

Wśród technik mechanizacji i automatyzacji procesów produkcji pneumatyka jest coraz częściej stosowana. Wynika to m. in. z zalet jakimi charakteryzują się układy pneumatyczne w porównaniu do innych metod stosowanych w przemyśle. Sprzężone powietrze, które jest elementem roboczym w takich układach, jest łatwe w transporcie i magazynowaniu, odporne na zmiany temperatury otoczenia oraz bezpieczne w użyciu. Co ciekawe oprócz zastosowania nadciśnienia do przekazywania energii i sterowania stosuje się czasami podciśnienie. Typowy pneumatyczny układ sterowania składa się z trzech części: podającej powietrze, sterującej i wykonawczej. Zamiana energii sprzężonego powietrza na energię mechaniczną następuje w elemencie przetwarzającym energię czynnika, czyli w silniku pneumatycznym. Pneumatyka przemysłowa potrafi zapewnić: mechanizację czynności ręcznych, mechanizację i automatyzację obrabiarek przy pomocy zespołów modułowych, mechanizację i automatyzację transportu w zakresie procesu miejscowego, mechanizację i automatyzację procesów produkcyjnych przy użyciu automatów czy agregatów.